Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie:

 

Pes s výrazným pruhem srsti roustoucí opačným směrem po celé délce hřbetu se vyskytoval v Africe jako lovecký pes domorodých Hotentotů. Je možné, že Hotentoti přišli z Asie a přivedli s sebou tamnější psy, předchůdce dnešních thajských ridgebacků. Zda je tedy ridgeback domorodé africké plemeno se můžeme jen dohadovat. S kolonizací Evropanů do jižní Afriky, kteří s sebou přivezli ohaře, mastify a greyhoundy jako psy lovecké a hlídací, vzniká v Africe nové plemeno, které má ty nejlepší vlastnosti jak z domácích tak dovezených plemen.

 

Plemeno bylo pojmenováno po státu Rhodésii (dnešní Zimbabwe). Byl také znám jako lví pes, neboť byl ve smečkách používán k lovu lvů a další velké zvěře, v neposlední řadě také k hlídání majetku. Úloha psa během lovu lvů spočívala ve vystopování lva, jeho obklíčení a zadržení. Museli lvu tak dlouho bránit v útěku dokud nepřišel lovec a neskolil ho. Nebyl-li nějaký pes dostatečně rychlý byl nekompromisně vyřazen z chovu. Tento selektivní výběr nám vytvořil ridgebacka takového jakého ho vidíme dnes.

 

Standard byl vytvořen roku 1922 a od té doby zůstal prakticky beze změny.

 

Charakteristika

 

Rhodéský ridgeback není sladký labrador nebo kokršpaněl, ani oddaný pracovní pes jako německý ovčák nebo dobrman. Rhodéský ridgeback je vysoce inteligentní pes schopný řešit problémy a nadaný dlouhou pamětí. Je mimořádně oddaný své rodině a nemusí se cvičit na obranu. Současně je to mimořádně silný pes s velmi tuhou svalovinou. Dokud se nepokusíte udržet rozčíleného dospělého ridgebacka, nebudete mít skutečnou představu o tom, jak je silný.

 

Tradičním úkolem Rhodéských ridgebacků na jihoafrických farmách bylo odhánět predátory, chránit dům, pást dobytek a případně lovit. Někteří rhodeští ridgebackové aportují, přinášejí z vody a používají se k plašení a přinášení malé zvěře. V dávných dobách byli používáni také jako honiči. Pracovali ve třech jako tým - jsou rychlí a vytrvalí, jsou schopní strhnout zvířata velká jako zebry a antilopy. Lovící ridgebackové by neměli běhat volně bez přítomnosti a dohledu majitele.

 

Povaha

 

V chování je Rhodéský ridgeback důstojný, inteligentní, vůči cizím zdrženlivý, ale bez příznaků agresivity nebo strachu. Je to pes s velmi silnou vůlí a smečkovým instinktem. Jen málo Rhodéských ridgebacků může ale dnes žít ve smečce a proto se lidská rodina stala jejich "smečkou". A vůdcem musíte být VY, ne pes.

 

Pro ridgebacka je typická velice dobrá paměť. Pokud s ním jednáte slušně, zapamatuje si to na celý život. Totéž se ale stane i tehdy, jednáte-li s ním špatně. Ovšem tentokrát to bude k Vaší škodě... Je velmi důležité naučit se komunikovat správně se psem, tón Vašeho hlasu je nejužitečnější nástroj. Rhodéský ridgeback vyžaduje totiž klidné a stálé vedení. Je to důvěřivý pes, který respektuje autoritu a důvěru. Výraznou vlastností Rhodéského ridgebacka je jeho silná touha po osobním pohodlí.

 

Rhodéský ridgeback je družný a potřebuje se seznámit již velmi brzy s dalšími psy a jinými zvířaty. Je tak velký, rychlý a silný, že mu nesmíte tolerovat žádný druh agresivity (ani vůči lidem, ani vůči psům). Rhodéský ridgeback je velmi aktivní a proto nebude spokojený odložený v zahradě 24 hodiny každý den.

 

S loveckými schopnostmi ridgebacka se těsně pojí odvaha. Rozhodně to není pes, který se hlava nehlava vrhá do nebezpečí - on se mu dokonce snaží vyhnout! Přirozené chování ridgebacka je ustoupit dozadu a okamžitě se vynořit ze strany. Ustoupí vždy jen tolik, aby si byl jistý že se pohybuje mimo rámec bezprostředního ohrožení. Ridgeback se potom pohybuje v polokruzích (pro plemeno typických) směrem kupředu, stále připravený se kdykoliv stáhnout zpět i do strany a pak se přiblížit zezadu nebo z jiného úhlu. Naopak přímá cesta k nepříteli je pro plemeno netypická. Jde o velmi dobré psy vhodné na ochranu a se značnou sebedůvěrou.

 

Vzhled

 

Celkový vzhled: Rhodéský Ridgeback má být reprezentován dobrou vyvážeností, silou, osvalením, vitalitou a aktivitou, má být symetrického rámce, schopný velké vytrvalosti a dostatečné rychlosti. Důraz je kladen na obratnost, eleganci a zdraví, bez tendence vedoucí k masivnosti. Zvláštností plemene je "ridge" na zádech, který se zformoval z chlupů rostoucí v protisměru k ostatní srsti. Ridge se považuje za významný plemenný znak. Musí být zřetelně ohraničený, symetrický a zužující se směrem k bedrům. Musí začínat hned za lopatkami a pokračovat ke kyčlím. Musí obsahovat pouze dva víry - identické a navzájem proti sobě ležící. Spodní okraje vírů nesmí přesahovat níže než do 1/3 délky ridge. Dobrá průměrná šířka ridge je 5 cm ( 2" ).

 

Lebka: má být přiměřeně dlouhá ( šířka hlavy mezi ušima, vzdálenost od týla po stop a od stopu po konec nosu má být stejná ). Má být plochá a širší, raděj širší za ušima, v klidu hladká, bez vrásek.

 

OBLAST OBLIČEJE :

 

Nos: nos má být černý nebo hnědý. černému nosu odpovídají tmavé oči, hnědému jantarové oči.

 

Čelisti: mají být dlouhé, hluboké a silné.

 

Pysky: suché a těsně přiléhající k čelistem.

 

Chrup: silné čelisti s perfektním a úplným nůžkovým skusem, tzn. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou kolmé k čelistem. Zuby musí být dobře vyvinuté, zejména špičáky.

 

Tváře: mají být čisté

 

Oči: mají být umístěny mírně bokem, kulaté, bystré a jiskrné, s inteligentním výrazem, jejich barva harmonizuje s barvou srsti.

 

Uši: mají být posazeny výše, středně velké, v základně poměrně široké a postupně se zužující k zakulacenému bodu.

 

Krk: má být poměrně dlouhý, silný, bez laloku.

 

TĚLO :

 

Hřbet: silný, rovný.

 

Bedra: silná, svalnatá a mírně klenutá.

 

 

Hrudník: nemá být příliš široký, ale velmi obsáhlý, prostorný s velkou kapacitou, hruď má sahat po lokty.

 

KONČETINY - PŘEDNÍ ČÁST TĚLA :

Přední nohy: mají být perfektně rovné, silné, s dobře vyvinutými kostmi, s lokty přiléhajícími k tělu. Při pohledu ze strany ( při bočním pohledu ) mají být širší než při pohledu zepředu. Zápěstí má být silné s mírným klenutím.

 

Ramena: mají být zešikmená, suchá a svalnatá, která reprezentují rychlost.

 

Tlapy: mají být kompaktní a okrouhlé, s dobře klenutými prsty. Mají mít tuhé a elastické polštářky, které jsou chráněné ochlupením mezi prsty a polštářky.

 

Zadní část těla: na zadních končetinách mají být svaly čisté a zřetelně vyrýsované. Nohy mají být správně zauhlené, s dobrou schopností tlumení.

 

Chůze, pohyb: rovná kupředu ( přímo směrovaná ), volná a aktivní.

 

OSRSTĚNÍ :

 

Srst: krátká a hustá, uhlazená a lesklého vzhledu, nikdy ne jako vlněná či hedvábná.

 

Barva: světle pšeničná až červeně pšeničná. Povoleno je trochu bílé barvy na hrudi a prstech, ale příliš mnoho bílého ochlupení na břiše nebo nad prsty je nežádoucí. Tmavý čenich a uši jsou přípustné. Příliš mnoho černých chlupů v srsti je nežádoucí.

 

VELIKOST:

Žádoucí kohoutková výška je : pes 63 - 68,5 cm, fena 61 - 66 cm

 

VÁHA:

Žádoucí váha je : pes 36,5 kg , fena 32 kg

 

Nedostatky: každé odchýlení od výše popsaných bodů by mělo být považováno za chybu, vážnost posouzení chyby by měla být v přesném poměru k stupni chyby.

 

Poznámka: samci mají mít dvě na první pohled normálně vyvinutá varlata plně přecházející v šourek.

 

Poznámka: Standard tedy znamená to, že jedinec je typickým představitelem své rasy – (co se týče jeho exteriéru!), může se účastnit výstav a má předpoklady stát se chovným psem či fenou.

 

Nestandard plemene

 

Prokazatelně viditelný nestandard určuje poradce chovu, který je proškolený na mnoha štěňatech a je přizván na kontrolu vrhu hned po narození štěňat a ještě na druhou kontrolu vrhu která je po 6 týdnu věku štěňat kdy jsou již tetovaná a nemůže dojít k záměně posudku. Nestandard tedy znamená to, že se jedinec exteriérově odlišuje od standardu.

 

Několik příkladů:

  - může být bez ridge

  - může mít jednu korunku nebo naopak tři a více korunek na ridge

  - nesouměrný ridge

  - zálomek na ocásku

  - mnoho bílé barvy ( množství určuje standard)

  - mnoho černé barvy (množství určuje standard)

  - jiný skus než nužkový

 

Průměrná délka života

Rhodéský ridgeback se průměrně dožívá 12 let.

 

Využití

 

Pes služební

Rhodéský ridgeback je od přírody vynikající hlídač. V USA je využíván jako služební a ochranný pes, v Africké republice je psem policejním, v Izraeli jej využívá armáda. Při výcviku obrany však pozor - Rhodéský ridgeback dospívá později, má vyšší hranici k vydráždění, což vede k velké bojovnosti a urputnosti. Rhodéský ridgeback je rozený stopař, má vynikající fyzické a psychické předpoklady služebního psa.

 

Pes obranář

Ridgebacka není vůbec nutné cvičit jako obranáře, v tomto směru má dědičný talent. Je to báječný, přirozeně nadaný hlídač, proto také není nikdy sám od sebe agresivní a nemá sklon napadat. Je třeba mladého psa učit, aby se k normálním lidem choval normálně. Charakteristickým projevem je, že cizí lidi bouřlivě nevítá. Nebojí se jich, ale jeví o ně jen málo zájmu.

 

Pes lovecký

Ve své domovině se využívají při lovu velkých kočkovitých šelem. Rhodéský ridgeback je zařazen FCI do skupiny VI. - honiči, barváři. U nás se stále častěji uplatňuje v myslivecké kynologii jako honič a k dohledání spárkaté zvěře.

 

Pes záchranář

Je několik málo ridgebacků, kteří při správné výchově a správném nasazení dokazují že se mohou při správném vedení stát také prvotřídním záchranářským psem. Dojemným příkladem pro toto tvrzení je fenka “UMVUMA RUSTY”, která při nasazení v troskách (zřícení Červené věže v Jeně v roce 1995) přesně označila mrtvé tělo postrádaného učně. Mrtvola ležela pod betonovou vrstvou o síle více jak 7 metrů.

 

Pes rodinný

Netřeba komentáře ...

 

Štěňata a odchov

 

Pro celý další život psa je rozhodující prvních 10 měsíců. V této době se vytvářejí vztahy ke každému členu rodiny - ale možná také dlouhodobé problémy. Proto dodržujte 2 nezbytné zásady:

Pes musí znát pravidla a stejně tak musí mít z další společné práce radost, ale není to loutka, která by slepě plnila příkazy.

Společný život a plnění toho, co si přejete, se ridgeback učí v prvních 7 - 12 měsících. Vše by mělo probíhat formou hry. Radost by měl pes pociťovat při plnění jakékoliv úlohy. Musí mít možnost setkávat se s různými lidmi a psy a žít v úplně normální moderní společnosti. Při setkávání s dětmi je potřeba stále zůstávat ve střehu. Nesmíte nikdy dovolit, aby se dítě chovalo k vašemu psu špatně!

 

Štěně nebude hned, možná dokonce nikdy, perfektní. Stačí však, když se naučí znát základní pravidla a přitom stále zůstane tím zvědavým a živým loveckým psem, otevřeným vůči všemu novému, a plným důvěry ke svému člověku. Ze zdravotního hlediska není dobré zvykat psa na běh při kole nebo ho nějakým jiným způsobem přetěžovat, dokud jeho svalstvo a klouby nejsou upevněné (to se děje až ve věku kolem 2 let).

 

Štěňata a strava

 

Potrava s vysokým podílem bílkovin může poškodit štěně v růstu (v potravě nesmí být více než 22-25% bílkovin). Doplňky - zvláště vápník - mohou narušit rovnováhu průmyslových krmiv a způsobit růstové problémy. Nadbytek čehokoliv je nezdravý pro rychle rostoucí štěně, včetně nadbytku pohybu. Čím pomaleji štěně roste, tím zdravější bude jako dospělé. Pro účinnější předcházení dysplazii kyčelního kloubu by měla být štěňata vždy udržována v odpovídající váze ke své velikosti. Kluzský povrh (linoleum, dlažba, dřevěné či plovoucí podlahy) nedovolují psům sevření prstů a časté pády mohou poškodit kyčelní kloub a způsobit v pozdějším životě problémy.

 

Proč nekupovat štěně bez PP?

 

  Průkaz původu psa není žádná chlouba či diplom. Je to doklad o zdraví, vyrovnanosti, původu a uchovnění předků minimálně čtyř generací zpátky. S PP se dá lehce dohledat jak který pejsek vypadal, co měl za přednosti a nedostatky, vyhodnocení rentgenu kloubů a to vše se v ne malé míře dědí na vašeho pejska. Uchovnění jedinci jsou uznáni bonitační komisí. Musejí splňovat standard plemene dle ČMKU. Měli by být vzhledově a povahově typickými představiteli RR. Štěňata s PP jsou tetovaná v uchu a zapsaná v ČMKJ. Patří mezi lovecká plemena.

 

Rhodéský ridgeback bez PP?

 

Povahové vlastnosti mohou být úplně jiné a ne typické pro RR. Rhodéský ridgeback v Čechách není tak dlouho, proto je velká pravděpodobnost, že se jedná o úzkou příbuzenskou plemenitbu, která je pro zdraví velmi zákeřná. Vrhy nechodí kontrolovat žádní poradci chovu a proto se v nich nepozná, že třeba právě vaše štěňátko nemá závažné onemocnění dermoid sinus (DS).

 

Fenu nebo Psa?

 

Fena:

fena se převážně po druhém, či třetím hárání uklidňuje a stává se vážnou mladou dámou

fena neutíká za psy (většinou to je naopak)

fena je lehčí a lépe se s ní manipuluje

fena je chytřejší (to ale neznamená, že je učenlivější)

fena je opatrnější a nežene se do ničeho bezhlavě

fena se hárá a musíme ať už jí, nebo prostory k tomu přizpůsobit (těžko by jsme každou kapku krve drbali z koberce… hárání může být až 25 dní a to většinou dvakrát do roka)

fena je samostatnější

fena lépe pracuje

fena nevyvolává šarvátky, snaží se jim vyhnout (záleží ale, na správné socializaci a rané výchově mezi psy)

 

Pes:

pes je stále celý svůj život připraven si s vámi hrát

pes si stále hlídá svojí paničku

pes vzhledem ke svému samčímu vzhledu je lepší na hlídání (lidé se ho více bojí)

pes je citlivější na vnější vjemy (vnímavější)

pes je stále plný aktivity

pes díky svému vzrůstu je neohrabanější a v malém prostoru může dítě povalit nežli se mu vyhnout

pes vám dává více najevo že vás potřebuje (je mazlivější)

pes, pokud se začne prát, nemá v úmyslu zabíjet

pes, pokud se povede je exteriérově hezčí než fena

pes může chodit na výstavy, kdykoliv si vzpomene (nehárá se..)

 

Stárnoucí pes

 

Psí život je vždy krátký, i ten nejkrásnější a nejintenzivnější. Je třeba zdůraznit, že stárnoucí pes je tím nejlepším, co může v rodině být. Už zná každý Váš pohyb, každou náladu. Lze mu už plně důvěřovat a on už jen přináší pocit skutečného štěstí. Úplně jednoduché tajemství šťastného stárnutí ridgebacka je v tom, že stále bude mít zajištěn dostatek podnětů duševních i tělesných.

 

Prosba našeho psa

 

- Můj život trvá 10 – 15 roků. Každé odloučení od Tebe mi působí smutek.

- Pamatuj, Ty sis mě pořídil!

- Dej mi čas, abych pochopil, co ode mne chceš!

- Důvěřuj mi, nikdy Tě úmyslně nezklamu.

- Nehněvej se na mne dlouho a za trest mě nezavírej!

- Ty máš své přátele a zábavu, já mám jen Tebe.

- Povídej si se mnou. I když Tvým slovům úplně nerozumím.

- Stačí mi, když slyším Tvůj hlas.

- Uvědom si, že když mě biješ, mohl bych Tě hravě kousnout. Ale já to neudělám.

- Jsem-li někdy při práci špatný, dělám chyby nebo jsem líný, uvaž – třeba mi není dobře, nebo jsem unavený.

- Starej se o mne, jsem-li starý! I Ty jednou zestárneš.

- Buď v mých těžkých chvílích vždycky se mnou!

- S Tebou je pro mne všechno lehčí.

- Až se můj čas naplní, nenech mě trpět! V případě nutnosti skonči mé trápení včas! Jen tě prosím, zůstaň i v této chvíli se mnou!