Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to BARF

5. 1. 2010

Informace a fota čerpám ze stránek       http://www.manwe.eu/       + vlastních zkušeností

 

Co je to BARF?

 

BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby  = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),  = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka.

 

Pravdou je, že tímto způsobem krmení se majitel psa zavazuje k velké zodpovědnosti, co se vyváženosti stravy týče. Touto myšlenkou se zabývá mnoho majitelů psů. „Není lepší krmit granulemi ve kterých je vyvážená strava zajištěna?“ Ale pokud se opravdu zamyslíme nad touto otázkou, vyplyne z ní další otázka. „Kolik konzervantů a chemikálií asi obsahují granule, aby se v nich všechny složky uchovaly na dobu potřebnou a nezkazily se.“ Opravdu jsou granule a jiná průmyslově vyráběná krmiva (konzervy) to nejlepší? A vůbec. Jedli by jste to celý život vy? Znovu se zamyslete. „Co bude mému psovi víc chutnat?“ Suché a stejnotvárné granule, nebo voňavé, šťavnaté a chutné kousky masa.

 

Obrazek

Obrazek

 

 

Rozhodně nechci tímto útočit proti lidem, kteří krmí granulemi, ale pravdou je, že mnohdy ani nejdražší granule nemusí odpovídat kvalitě, kterou by měly splňovat, nebo kterou slibují. Platí, že u mnoha značek, lidé zaplatí právě jen za značku a ne za kvalitu krmiva. Bohužel nevidíme jak se granule vyrábějí a jak s nimi je dál nakládáno. Kde a jak jsou uskladněny. Stačí, aby byly pár dní ve vlhku a je na nich mikroplíseň, kterou  mi pouhým okem nezjistíme. Ta pak může psovy způsobit například vážné ledvinové potíže.

 

Proč BARF?

 

A proč tedy úzký, ale stále větší, okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem -  BARF místo pohodlného odsypávání granulí? Protože pochopili, že chemie do psího jídelníčku nepatří a že jenom dobře a hlavně pestře krmený pes, může být zdravý pes. Jednostranná, uměle vyrobená strava je přirozenému vzoru strašně vzdálená. Možná můžete říct, že přece dnešní pes "gaučový" se vlku ani nepodobá a tak přece nemusí být krmen jako vlk. Ano vzhledově a povahově spolu často mají už pramálo společného, ale výživové potřeby a trávení mají pořád stejné. Jakýkoli organismus potřebuje stovky, spíše tisíce let, aby se přeorientoval na totální změnu stravy, takže než "vyrobíme" psa granulového bude to ještě chvíli trvat.

 

Podle různých výzkumů a statistik se pomalu dochází ke zjištění, že od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) - oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.

 

A tak stále více majitelů a chovatelů začíná hledat jiné cesty, jak psa dobře krmit. Jednou z nich je BARF.